Ako funguje menštruačný cyklus?

Menštruácia je fyziologický prejav premeny mladého dievčaťa na ženu. Menštruačný cyklus ktorý prebieha v ženskom tele, je potrebný na to, aby ženy mohli mať deti. Počas života priemernej ženy, prebehne asi 400 menštruácií, čo po prepočítaní predstavuje asi 6 rokov života ženy.

Dĺžka menštruačného cyklu

Za normálny cyklus sa považuje trvanie v rozmedzí 24 až 36 dní. Len málo žien má 28 dňové trvanie menštruačného cyklu, ktoré sa považuje za ideálne. Mladé dievčatá môžu mať cyklus rozkolísaný, čiže kratší aj dlhší, no neskôr sa cyklus upraví zhruba na jeden mesiac.

Ako prebieha menštruačný cyklus?

Priebeh menštruačného cyklu má 4 fázy a to:

1.-5. deň – menštruačná fáza

Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, povrchová vrstva sliznice maternice sa vylučuje von z tela, aby sa mohla začať vytvárať nová vrstva pre nové vajíčko. Vylučovaná sliznica, neoplodnené vajíčko a menštruačná tekutina (zafarbená krvou) odchádza pošvou z tela von.

6.-13. deň – predovulačná fáza

V tejto fáze začne každý mesiac hypofýza spoločne s vaječníkmi produkovať hormóny, vďaka ktorým môže jedno a niekedy i viac vajíčok dozrieť. Zároveň vďaka ženskému pohlavnému hormónu (estrogénu), ktorý produkujú vaječníky, začne narastať sliznica maternice. To znamená že sa pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka.

14. deň – ovulačná fáza

Po dozretí, vajíčko opustí vaječník a putuje do vajcovodu a ďalej do maternice. Táto fáza je dôležitá pre ženy ktoré chcú otehotnieť, pretože ak v tejto fáze vajíčko splynie s mužskou spermiou, žena otehotnie.

15.-28. deň – predmenštruačná fáza

Ak sa do maternice dostane oplodnené vajíčko, uchytí sa v sliznici, ktorá mu bude nasledujúcich krásnych 9 mesiacov poskytovať výživu. Ak však vajíčko oplodnené nie je, prichádza menštruácia a celý cyklus sa opakuje.

Ako prebieha menštruačný cyklus?

Trvanie menštruácie je rôzne. Pohybuje sa v intervale 3-7 dní. Treba si dať pozor, ak cykly trvajú dlhšie ako 8 dní. Určite navštívte lekára – môže ísť len o hormonálne zmeny v tele ktoré napríklad spôsobuje antikoncepcia, avšak môže sa jednať aj o závažné ochorenie.

Priemerná žena stratí počas menštruačného cyklu približne 50 ml krvi, pričom počas niektorých dní je krvácanie silnejšie.

Keď je žena tehotná a počas šestonedelia žena nemenštruuje (amenorea – neprítomnosť menštruačného krvácania).

Menštruačný kalendár

V menštruačnom kalendári sa označuje deň a sila krvácania. Je veľmi dobrá pomôcka, nakoľko kalendár Vám pomôže vypočítať priebeh ďalších cyklov.