Niektorí odborníci tvrdia, že trochu vína nezaškodí, no iní mu dávajú výrazné nie. Oficiálne príručky však alkohol úplne vylučujú. Pre tehotné ženy je určite zdravšie piť ovocné a zeleninové šťavy ako alkohol.
Čo je dôležité počas tehotenstva? Typy pre zdravé tehotenstvo.
1. Alkoholu zakývajte na odchod
2. Pite veľa vody
Ak budete piť aspoň 1,5-2 l vody, budete mať viac energie a koža bude pružnejšia.
3. Obmedzte kávu na minimum
Denné by to mali byť maximálne 2 instantné kávy. Príliš veľa kofeínu môže znemožniť krvi prísun do placenty.
4. Dbajte na zdravú stravu
Pre dieťatko ktoré vo Vás rastie je zdrojom výživy iba to, čo sama zjete a vypijete. Výrok “jesť za dvoch” nie je až tak pravdivý. Ak veľa priberiete, ťažko sa Vám budú kilogramy po pôrode zhadzovať.
Optimálne by strava tehotných žien mala obsahovať 2700 kalórií, 90g bielkovín, 100g tukov a 360g sacharidov. Avšak s postupujúcim tehotenstvom a so zväčšovaním plodu sa menia nároky na výživu.
V prvom trimestri sú nároky plodu na výživu malé. V tomto období je dôležité, aby strava bola pestrá a obsahovala veľa vitamínov. V druhom trimestri zvyčajne slabnú problémy raného tehotenstva a žena sa cíti dobre. Telo si vytvára najväčšie zásoby živín. Dôležité je zvyšovať príjem bielkovín, prirodzených vitamínov, sacharidov, nie však tukov. V treťom trimestri príjem potravy opäť klesá. Maternica sa zväčšuje a tlačí na orgány tráviacieho ústrojenstva, čo sa prejavuje zhoršeným trávením. Najmä v posledných troch mesiacoch treba obmedziť prísun soli a nejesť potraviny, ktoré nafukujú (kel, kapusta, cibuľa, čerstvé kysnuté pečivo).
5. Odložte opätky
Po otehotnení, telo začne produkovať tehotenský hormón (relaxín), ktorý spôsobuje skracovanie šliach. Šľachy nie sú dostatočne silné udržať telo na opätkoch. Vhodné je preto, siahnuť po pohodlných, nízkych topánkach.
6. Veľa odpočívajte no treba byť aj aktívna
Keď sa vám dieťatko narodí budete stále na nohách, takže teraz máte tu možnosť odpočívať s nohami hore. Čo Vám aj zmierni opuchy nôh. No denne by ste si mali nájsť čas na prechádzku, plávanie alebo jogu pre tehotné. Je toho veľa, čo by ste mohli robiť, stačí si len vybrať čo vám najviac vyhovuje.
7. Nezabúdajte na zuby
Umývajte si zuby aspoň 2x denne a nezabúdajte na pravidelnú prehliadku u zubára. Počas tehotenstva mávajú ženy oslabené ďasná, ktoré môžu byť zdurené alebo môžu začať krvácať.
8. Vitamíny pre tehotné sú tiež veľmi dôležité.
- Kyselina listová – najdôležitejší vitamín (folát) ktorý potrebujú tehotné ženy. Odporúča sa 400 mg denne. Mnoho potravín obsahuje kyselinu listovú, ako napríklad zelenina, konkrétne špenát, ružičkový kel, zemiaky, zelené fazuľky či zemiaky.
- Kyselina listová je dôležitá pre zdravý rast embrya a znižuje riziko, že sa dieťa narodí s poškodením miechy. Už ženy, ktoré sa pokúšajú otehotnieť by mali začať užívať kyselinu listovú. Treba pokračovať v užívaní prvých 12 týždňov tehotenstva.
- Vitamín A – vaše dieťatko ktoré vo vás rastie potrebuje vitamín A pre zdravý vývoj očí, kostí, zubov a kože. Treba však dávať pozor na množstvo, pretože nadmerné množstvo, môže byť pre plod škodlivé. Vitamín A sa nachádza v pečeni, preto by ste nemali jesť viac ako 1 porciu denne. Lepšie je užívanie beta karoténu ktorý produkuje vitamín A vtedy, keď je to potrebné. To znamená, že je tam menšie riziko predávkovania.
- Vitamín B komplex – tento vitamín dodáva energiu budúcim mamičkám, ak sa cítia unavené. Ďalej pomáha tomu, aby sa zdravo vyvíjal nervový systém dieťatka.
- B komplex obsahuje tiež B12, a ten spolu s kyselinou listovou a železom pomáhajú udržiavať dobrú koncentráciu hemoglobínu v krvi. V tehotenstve je to veľmi dôležité, nakoľko tehotné ženy trpia miernou anémiou.
- Vitamín C -posilňuje imunitný systém
- Vitamín E – podporuje krvný obeh, udržuje energiu
- Vitamín D – dobrý na silné zuby a kosti.
9. Precvičujte panvové svalstvo
Cvičením môžete dosiahnuť, že sa po pôrode vyhnete nepríjemnému unikaniu moču. Skúste to, veď vás nikto nevidí. Stiahnite svalstvo, ako keby ste chceli zadržať moč a vydržte 10 sekúnd. Povoľte. Najlepšie je to opakovať 10 krát.
10. Nevhodné potraviny
Ide najmä o mäkké syry zrejúce vo forme, napr. Brie a Camembert a pleňové syry napr. Gorgonzola. Je vhodné sa vyhnúť surovému a nedovarenému mäsu i surovým vajciam, pretože sa môžete nakaziť salmonelou. Tak isto je vhodné sa vyhnúť i morským živočíchom, ako žralokom, merlinom, mečúnom a tiež mušliam. Nepasterizované mliečne výrobky, nezohriate varené jedlá a pečeň môžu obsahovať baktériu listériu ktorá môže zapríčiniť potrat alebo dokonca narodenie mŕtveho plodu.
11. Na slnku opatrne
Tehotným ženám sa môžu objaviť škvrny na tvári, nakoľko majú viac pigmentu. Najvhodnejšie je ostať v tieni, no ak chcete ísť na slnko, natrite sa opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom.