Príprava na zdravé a šťastné tehotenstvo

Pre každú ženu je tehotenstvo a materstvo tým najkrajším darom a zážitkom v živote. No s tým príjemným prichádzajú zároveň aj povinnosti a zodpovednosť. Vaše tehotenstvo by ste už pred tým ako sa rozhodnete pre tento závažný krok vo Vašom živote mali plánovať do posledného detailu a prispôsobiť tomu celý svoj život. Veď predsa ide o zdravie a šťastie Vášho dieťaťa, Vašu budúcnosť. V nasledujúcich riadkoch sa Vám budem snažiť priblížiť súhrn povinností, rád a zmien, ktoré je potrebné urobiť vo Vašom živote.

Návšteva lekára

Prvý krok, ktorý by ste mali určite urobiť ešte pred otehotnením je, navštíviť Vášho lekára a porozprávať sa s ním o detailoch súvisiacich s tehotenstvom a s Vašim zdravotným stavom. Lekár tiež preverí, či máte absolvované všetky nevyhnutné očkovania a iné.

Ukončenie užívania antikoncepcie

Ak plánujete tehotenstvo, budete musieť prestať s užívaním antikoncepcie. Možno sa obávate, že pri užívaní niektorých foriem antikoncepcie môžete mať problém s otehotnením. No, aby sme Vás ukľudnili u väčšiny žien dochádza ku veľmi rýchlemu návratu ku normálnej plodnosti a normálnemu cyklu. Vaša normálna plodnosť sa vráti veľmi rýchlo, ak ste používali jednu z nasledujúcich foriem antikoncepcie: kondóm, pesar, antikoncepčné pilulky, antikoncepčný implantát, vnútromaternicové teliesko. V prípade, že ste používali antikoncepčné injekcie návrat ku normálnej plodnosti môže trvať trochu dlhšie.

Cvičenie

Ak si navyknete cvičiť aspoň trikrát týždenne, ľahšie si udržíte energiu na všetky aktivity počas tehotenstva i po ňom. Tehotenstvo a pôrod môžu byť veľkou záťažou pre Váš chrbát a panvové dno, tak sa aj venujte cvičeniu, ktoré tieto oblasti posilňuje, ako je napríklad joga či Pilates.

Dôležitá je zdravá strava!

Už len malo úpravou stravy sa dá veľa dosiahnuť. Kvalitným jedálnym lístkom zvyšujete šance na otehotnenie, nakoľko kvalitná strava prispieva k zlepšeniu psychickej pohody. Na úpravu stravy treba myslieť už pred plánovaným počatím, a tak možno predísť mnohým komplikáciám.

Práve v období pred otehotnením a počas prvých 3 mesiacov po počatí je strava ženy pre vývoj plodu najdôležitejšia. Prvé 3 mesiace rozhodujú, či vaše dieťa bude zdravé a ako sa vyvinú jeho orgány. Kyselina listová, vitamín E, vitamín C, železo, antioxidanty.

Načo si dajte pozor?

Keď plánujete dieťatko, je odporúčané sa vyhnúť multivitamínovým prípravkom, ktoré sú určené bežnej populácií a užívať výlučne len špeciálne multivitamínové komplexy pre tehotné a dojčiace ženy. Bežné multivitamíny obsahujú viac vitamínu A a menej vitamínov skupiny B, vápnika a jódu. V tehotenstve práve spotreba vápnika, jódu a B vitamínov stúpa a naopak, nadbytok vitamínu A je škodlivý.

Nepriaznivý účinok bol zistený pri vysokej spotrebe vitamínu A teda retinolu. Ten sa nachádza v mrkve a vo vnútornostiach, preto si dávajte pozor na množstvo ktoré skonzumujete. Nadmerné užívanie retinolu vedie k poruchám plodu už v začiatkoch tehotenstva. Takisto by ste si mali dávať pozor na spotrebu vitamínu E.

Očistite telo pred tehotenstvom!

Prečo je taká dôležitá detoxikácia?

Keď je telo zahltené toxínmi, má čo robiť, aby si s nimi poradilo a telu nezostáva dostatok energie na to, aby organizmus zvládol očakávané tehotenstvo. Nehovoriac o tom, že príliš veľa toxínov v tele môže byť niekedy i prekážkou počatia.

Najlepšie čo môžete urobiť , je očistiť sa vopred a tým pripravíte bábätku tie najlepšie podmienky vo vašom tele.

V našom tele sa počas rokov hromadia rôzne toxíny. Môžeme spomenúť napríklad zvyšky rôznych liekov, hormonálnej antikoncepcie ktorú ste dlhé roky brali, vplyvy fajčenia, alkoholu, pesticídov a iné. Toxíny sa zhromažďujú v našej pečeni, maternici či tráviacom systéme.

Ako sa najlepšie detoxikovať?

Prvým a hlavným krokom by malo byť vynechanie nezdravých jedál, skoncovanie s fajčením, alkoholo, vylúčenie kofeínu, ukončenie užívania antikoncepcie. Nezdravé jedlá by sa mali nahradiť v ideálnom prípade organickým (bio) ovocím, zeleninou, orechmi, rôznymi semienkami a celozrnými produktmi. Môžete si pomôcť aj pitím rôznych detoxikačných čajov a hlavne piť veľa čistej (filtrovanej) vody.

Dajte si dostatok času na očistenie svojho tela, aby ste pre svoje plánované bábätko pripravili skutočne bezpečný a čistý priestor vo svojej matenici. 🙂
Odmenou Vám bude ľahšie otehotnenie, zdravé tehotenstvo i bábätko. Vhodné by bolo, keby procesom očisty prešiel i partner, teda budúci otecko. Najlepším darčekom pre svoje budúce bábätko je očista organizmu.

Môžu i budúci oteckovia nejako zvýšiť šance na to, že ich partnerky otehotnejú?

Všetkým, čo už bolo povedané. Niekoľko štúdií naznačuje, že kofeín môže mať vplyv na vyššiu rýchlosť spermií. Budúci oteckovia nepotrebujú žiadne doplnky stravy, ale kyselina listová je kľúčovou látkou pre mužskú plodnosť, tak si vyberajte potraviny na ňu bohaté, ako je zelená listová zelenina. A odborníci sú presvedčení, že aj fajčenie, konzumácia alkoholu a nadváha znižujú mužskú plodnosť.

Výskum naznačuje, že dlhé jazdy na bicykli a aj časté riadenie auta môžu znižovať množstvo a kvalitu spermií. Budúci oteckovia by sa aj mali vyvarovať všetkého, čo by mohlo zvyšovať teplotu ich „kráľovských klenotov“, ako sú horúce kúpele, vyhrievané deky či kladenie notebooku do lona. Jedna štúdia dokonca odhalila, že u mužov, ktorí nenosia spodnú bielizeň, má miešok nižšiu teplotu, tak prečo nevyraziť naostro!